Lai automašīna būtu spējīga uzbraukt kalnā, tai ir nepieciešami lieli apgriezieni, lai to izdarītu ar nelielu ātrumu. Turpretī, braucot ar lielu ātrumu pa līdzeniem ceļiem, lieli apgriezieni nav nepieciešami. Tādēļ ir nepieciešama ātrumkārba, kas maina transportlīdzekļa apgriezienus, atkarībā no ceļa stāvokļa un pēc autovadītāja vajadzībām.

das ir ātrumkārbas funkcijas?

Ātrumkārba ir viens no spēka piedziņas elementiem automašīnā. To izmanto, lai mainītu transportlīdzekļa ātrumu un apgriezienus atbilstoši ceļa un slodzes apstākļiem. Ātrumkārba maina motora apgriezienus, kad tas ir nepieciešams. Galvenās ātrumkārbas funkcijas ir:

 • nodrošināt nepieciešamos apgriezienus, lai transportlīdzekli pārvietotu dažādos ceļa un slodzes apstākļos. Tas notiek mainot pārnesumu attiecību starp motora kloķvārpstas un transportlīdzekļa piedziņas riteņiem;
 • noregulēt automašīnu braukšanai atpakaļgaitas virzienā;
 • noregulēt automašīnu neitrālajā stāvoklī, lai uzsāktu motora palaišanu.

Kādu veidu ātrumkārbas ir pieejamas?

Manuālā pārnesuma ātrumkārba

Ar manuālo ātrumkārbu autovadītājs manuāli izvēlas citu ātruma attiecību vai pārnesumu attiecību. Šī tipa ātrumkārbas lietošanai ir nepieciešamas īpašas braukšanas prasmes. To darbina ar autovadītāja iedarbinātu sajūgu, kas tiek ieslēgts un izslēgts ar pedāļa (automašīnu) vai rokas (motociklu) sviru, lai regulētu griezes momenta pārnesi no motora uz ātrumkārbu, kā arī ātrumu pārslēdzējs, ko darbina ar roku (automašīnu) vai kāju (motociklu).

Tradicionāli ir piecu pakāpju manuālā kārba standarta aprīkojuma bāzes modeļa automašīnā, savukārt dārgāki manuālie transportlīdzekļi parasti ir aprīkoti ar sešu ātrumu pārnesumkārbu.

das ir manuālās kārbas priekšrocības?

Degvielas ekonomija – manuālā pārnesumkārba pārnes ātrumu ar stingru sajūgu, nevis automātisko pārnesumu ar griezes momenta pārveidotāju .

Ilgāka izturība – manuālā ātrumkārba ir mehāniski vienkāršāka, tā ir vienkāršāk ražota un tai ir mazāk kustīgu daļu nekā automātiskajai ātrumkārbai, tāpēc tai ir vajadzīga mazāka apkope, kā arī to ir vieglāk un lētāk saremontēt. Sakarā ar to mehānisko vienkāršību  tās bieži vien darbojas ilgāk nekā automātiskā pārnese.

Zemāka cena – jauna transportlīdzekļa iegāde ar manuālo ātrumkārbu parasti ir lētāka nekā ar automātisko. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka manuālās kārbas ir daudz ilgnoturīgākas nekā automātiskās kārbas.

Veiktspēja un kontrole – manuālajām ātrumkārbām parasti ir plašāks pārnesumu skaits. Parasti tas ir pieci vai seši ātrumi. Plašāks pārnesumu skaits ļauj labāk izmantot dzinēja jaudu, kā rezultātā degvielas patēriņš samazinās. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka autovadītājam ir kontrole pār ātrumu pārnesi attiecīgi katra autovadītāja stilam.

Kādi ir manuālās kārbas trūkumi?

Sarežģītība – manuālā ātrumkārba prasa laiku, lai to iemācītos lietot. Tas var būt laikietilpīgs process, kā arī sarežģītāks nekā automātiskajai ātrumkārbai. Lai gan parasti manuālās kārbas apgūšana neprasa ilgu laiku, tomēr tas ir viens no trūkumiem jaunajiem autovadītājiem, kuri labprātāk  izvēlas automātisko ātrumkārbu.

Lietošana – dažkārt manuālās kārbas lietošana var prasīt lielāku koncentrēšanos, īpaši pie lielas satiksmes. Pilsētās ar lielu automašīnu plūsmu manuālā ātrumkārba var likties sarežģīta un prasīt lielāku piepūli nekā automātiskā ātrumkārba.

Automātiskā ātrumkārba

Automātiskā ātrumkārba ir automašīnas pārnesuma veids, kas automātiski maina ātruma pārnesumu, atbrīvojot autovadītāju no manuālas pārnesumu pārslēgšanas. Tāpat kā citas pārnesuma iespējas, tas ļauj transportlīdzeklim darboties dažādos ceļa un slodzes apstākļos. Parasti automātiskajai ātrumkārbai ir četri ātrumi, bet tehnoloģijai attīstoties ir pieejamas automātiskās ātrumkārbas arī ar pieciem un vairāk pārnesumiem.

das ir automātiskās ātrumkārbas priekšrocības?

Lietošana – automātiskās kārbas lietošana ir daudz vienkāršāka nekā manuālās ātrumkārbas, jo autovadītājam nav nepieciešams pašam pārslēgt ātrumus.

Nedalīta koncentrācija – automātiskā ātrumkārba autovadītājam ļauj pievērst lielāku uzmanību uz ceļu, jo nav nepieciešama koncentrācija ātrumkārbas pārslēgšanai.

Vienkāršāk un ērtāk – automātiskā ātrumkārba ir vienkāršāk lietojama kalnos vai pilsētās. Ar to ir vieglāk uzsākt braukšanu kalnā, kā arī pilsētas vidē ar to ir vieglāk braukt, jo autovadītājam nav jāmaina ātrumi sastrēguma stundās.

di ir automātiskās ātrumkārbas trūkumi?

Lielāks degvielas patēriņš – automātiskajām kārbām var būt lielāks degvielas patēriņš nekā manuālajām ātrumkārbām, bet tehnoloģijām attīstoties šī tendence tiek uzlabota un degvielas patēriņš tiek samazināts.

Augstāka cena – automašīnas ar automātiskajām ātrumkārbām parasti ir dārgākas nekā ar manuālo ātrumkārbu. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka bieži vien to remonts ir dārgāks un ilgāks, jo automātiskā ātrumkārba ir daudz sarežģītāka nekā manuālā.

das ir bojātas ātrumkārbas pazīmes?

Par bojātu ātrumkārbu var norādīt dažādas pazīmes:

 • grūta ātrumu pārslēgšana;
 • troksnis pārnesot ātrumu;
 • ciets sajūgs;
 • izlekšana no ātruma;
 • trokšņi atrodoties neitrālajā ātrumā;
 • dažādi trokšņi pārslēdzot ātrumu;
 • šķidruma tecēšana no ātrumkārbas;
 • c.

Ātrumkārbas remonta pakalpojumi:

 • gultņa maiņa;
 • sajūga remonts;
 • vārpsta remonts;
 • eļļošanas sistēmas remonts;
 • eļļas pārbaude;
 • izolācijas atjaunošana;
 • zobrata maiņa;
 • c.

Formatik autoserviss nodrošinās to, lai Jūsu automašīnas ātrumkārba darbojas nevainojami. Griezieties pie mums Valmiera, Voldemāra Baloža iela 13, LV-4201