AUTOEVAKUĀCIJA   |  AUTOEVAKUATORS

Kas tad īsti ir autoevakuācija un kādos gadījumos tā nepieciešama?

AutoevakuatorsPilnīgi jebkuram autovadītājam pastāv iespēja nokļūt situācijā, kad auto uz priekšu vairs nekustas un braucienu nākas pārtraukt. Šāda situācija var gadīties visnegaidītākajā un nepiemērotākajā brīdī. Vēl tikai trūkst nakts vidus un nomaļa vieta, kurā nevienu tik drīz palīgā nesasauksi — kādā nomaļā meža celiņā vai tālāk nost no apdzīvotām vietām.

Kāpēc auto pārstājis darboties, iemesli var būt ļoti dažādi, taču nosauksim vismaz dažus tipiskākos to piemērus:

 • Iestigšana neizbraucamā grāvī,
 • Nobloķējušies riteņi,
 • Izlādējies akumulators,
 • Auto nav iedarbināms aukstā laika dēļ,
 • Protams, iemesls var būt arī satiksmes negadījums.

Parasti šādās situācijās, ja ir iespējams, tiek izsaukti draugi vai paziņas, kas var palīdzēt un iesiet tauvā nekustīgo transporta līdzekli un aizvest līdz tuvākajam autoservisam.

Profesionāļiem autoevakuācijas pakalpojumi  var izraisīt bailes, jo iespaidīgā speciālā transportlīdzekļa — evakuatora — izsaukšana saistās ar augstām izmaksām — ja vispār tumšajā diennakts laikā to serviss ir pieejams. Pakalpojuma sniedzēju ir daudz, reklāmu juceklī ir viegli apjukt, tāpēc neprognozējama ir gan cena, gan darba kvalitāte. Ir dzirdēti pat gadījumi, kad evakuatora personāls mašīnu uzskata par ārā metamu lūzni, tādēļ pret to izturas nevērīgi.

 Profesionāla autoevakuācija – ilgtermiņā vienmēr izdevīgāka!

Par spīti tam, ka evakuatora izsaukšana var likties dārgāka nekā palīdzība no drauga, tā tomēr būs sniegta no pieredzējušiem un profesionāliem strādniekiem, jo katru dienu saskaras ar automašīnas apstāšanos vai iestigšanu un ir tikai loģiski, ka viņi pārzina automašīnas līdz vissīkākajām niansēm, nenodarot praktiski nekādu kaitējumu Jūsu automobilim. Pat tad, ja uzskatāt, ka draugam vai paziņai ir liela pieredze autovadīšanā vai remontā, uzticiet Jūsu auto evakuāciju profesionāļiem!

Īpaši jāuzsver ir tas, ka mazāk pieredzējis palīgs var neapzinoties vai nepareizi velkot sabojāt vēl vairāk jau tā bojāto automašīnu. Vēlāk var sanākt lielākas izmaksas nekā izsaucot automašīnas evakuatoru, sedzot remonta izdevumus.

Lai no šādiem nožēlas brīžiem izvairītos, pirmkārt, atcerieties vienkāršu kopsakarību: jo smagāks ir iestrēgušās automašīnas stāvoklis, jo jutīgāka tā ir pret papildus bojājumiem. Otrkārt, tehniskā stāvokļa patieso smagumu novērtēt var būt daudz sarežģītāk nekā izskatās. Visus auto defektus un tehniskos bojājumus uzreiz Jūs varat arī neredzēt. Tāpēc jebkuram autovadītājam – gan B tiesību eksāmenu tikko nokārtojušam iesācējam, gan pasažieru autobusa šoferim ar 20 gadu pieredzi – transportlīdzekļa pārvietošanās spēju zuduma gadījumā mēs iesakām izsaukt evakuatoru no augstas kvalitātes līmeņa servisa.

Pakalpojuma sniedzēju klāsts mūsu valstī gan ir ļoti plašs un daudzveidīgs. Zemas kvalitātes vai pat krāpniecisku servisa iestāžu netrūkst joprojām, kā dēļ daudzi joprojām izvēlas pašrocīgi vai ar drauga palīdzību evakuēt savu auto. Tāpēc nākamajā nodaļā Jums pastāstīsim:

 • Cik un kādas institūcijas Latvijā piedāvā autoevakuācijas pakalpojumus;
 • Kādi izaicinājumi jūs var sagaidīt, meklējot sev piemērotāko pakalpojuma sniedzēju;
 • Kas liks jums aizmirst servisa meklējumu raizes uz visiem laikiem.

Latvijas autoevakuatori, un kurš no viņiem būs tas labākais?  

Standarta variants – privātie autoservisi

Tad, kad ir patiesi nolemts, ka sava (vai sev uzticētā) transporta līdzekļa evakuēšanai tiks izsaukts autoevakuators nevis tas tiks evakuēts pašu spēkiem, mēs iesakām rūpīgi izpētīt pieejamo pakalpojumu klāstu.

Lai gan ir uzskats, ka pietiek ar vienu vai dažām autoservisu iestādēm, kuru sniegto pakalpojumu kvalitāte ir gadiem pārbaudīta un kurās ir izveidojušies personiskie kontakti, ir jāapzinās, ka pakalpojumu un servisa kvalitāte (gan kopējā, gan nozaru) var laika gaitā mainīties. Nemazāk svarīgi ir tas, ka autoevakuācija var būt nepieciešama vietā, kur Jūsu iecienītais uzņēmums neapkalpo un tādējādi nevar Jums palīdzēt.

Pēc 1188.lv datiem 2017. gadā Latvijā eksistē 153 funkcionējoši uzņēmumi, kuru darbības nozarē ietilpst arī autoevakuācijas pakalpojumi:

Mazāk nekā puse no tiem (54) ir bāzēti Rīgā un apkalpo tikai tās teritoriju. 99 atlikušās firmas, kuras ir reģistrētas ārpus Rīgas, pārsvarā apkalpo vienu vai vairākus novadus. Taču ir daži uzņēmumi no šī saraksta, kuri garantē apkalpošanu visā Latvijā vai pat visās Eiropas Savienības dalībvalstīs (!). Visu minēto 153 uzņēmumu kontakti ir atrodami 1188.lv datubāzē — gan interneta vietnē, gan pa maksas uzziņu tālruni.

Pakalpojuma sniedzēja izvēle pēc tik maz sniegtās informācijas nozīmē zināmu risku, tāpēc iespējams pēc servisa saņemšanas piedzīvot vilšanos.

Tādēļ var gadīties iziet uz piespiedu kompromisiem. To rezultātā jūs piekrītat kādam no šiem diviem  rezultātiem (vai visdrīzāk, ka abiem):

 • Slikti paveikts darbs: nekvalitatīvas rezerves daļas, drīza nepieciešamība pēc jauna remonta;
 • Neplānoti finanšu izdevumi.

Bez finanšu izdevumiem, nedrīkst aizmirst divus citus ne mazāk svarīgus resursus, kurus var nākties ievērojami patērēt:

 • Personīgais laiks;
 • Personīgās nervu šūnas.

 Vai ir vērts uzticēt sava auto evakuāciju auto klubiem?

Papildus privātām auto servisa firmām evakuāciju piedāvā veikt ari t.s. auto klubi, tādi kā Latvijas Auto—Moto Biedrība (LAMB) vai SOS. To sniegtie pakalpojumi ir lētāki nekā privātajās firmās. Sabiedrībā ir neviennozīmīga attieksme pret klubu piedāvātajiem auto remonta un mehānikas pakalpojumiem. Ar ko gan to sniegums varētu būt labāks vai sliktāks par komercfirmu piedāvāto servisu?

Šeit skepsi var norakstīt uz neracionāliem aizspriedumiem vai arī gluži vienkārši ar konkurenci saistītiem saspīlējumiem, jo, piemēram, klubu rīcībā esošo evakuatoru (evakuācijai paredzēto speciālo transporta līdzekļu) tehniskais stāvoklis un kvalitāte nevar būt problēma, jo ES ir vienoti noteikumi par evakuatoru veidiem un to izmantošanas atļaujām. Savukārt paši darbinieki servisu veic entuziasma vadīti, varētu teikt, kā hobiju, tāpēc nevar teikt, ka darbs tiktu izdarīts pavirši.

Problemātiskais aspekts varētu būt cits: klubu sniegtie servisa pakalpojumi vairāk ir domāti pašu klubu iekšējam lokam. Auto klubos pulcējas jau izsenie, kā arī jaunie dalībnieki, un tos vieno, protams, nerimstoša kaislība pret motociklu un automobiļu motoru rūkoņām. Šīs saites gan neaprobežojas ar kopīgi pavadītiem biedru vakariem. Piemēram, LAMB par savu ikdienas mērķi izvirza palīdzēšanu jaunajiem autovadītājiem labāk iekļauties reālā pilsētas transportlīdzekļu plūsmā, taču tas tiek darīts vēl lielāka mērķa vārdā — paaugstināt kopējo drošības līmeni ceļu satiksmē. Dalībnieki cits citam dažādi izpalīdz sadzīvē un visvairāk, protams, liekot lietā tos resursus, kas var noderēt, nonākot sarežģījumos uz ceļa. To visu ņemot vērā, nav grūti saprast, ka ar šādu mērķi varētu būt iegādāts arī LAMB evakuators, kurš patiesībā nemaz nav tikai viens. Kluba rīcībā ir veseli desmit šie speciālie transporta līdzekļi, un tas ir pamatīgi vairāk nekā jebkurai privātajai firmai. Tas ir vērā ņemams fakts, zinot, ka kluba pastāvēšanas mērķis nav peļņa.

LAMB saviem biedriem servisa pakalpojumus sniedz ar īpaši izdevīgu atlaidi. Lēts evakuators nebūs nekas tāds, kas viņiem būtu tālu jāmeklē.  Protams, arī, ja neesat kluba dalībnieks, lūgt auto evakuāciju šajā organizācijā nav aizliegts. Taču tas, ar ko patiešām var nākties saskarties, ir, ka atšķirībā no privātas firmas, kur taisnība vienmēr ir klientam, šeit var nebūt intereses jūs apkalpot pilnā laipnībā.

Un padomājiet — kāda gan rūpība un īpašā attieksme būtu sagaidāma, ja ārpus konkrētā pakalpojuma konkrētajā brīdī klubs Jums ir būtībā vienaldzīgs? Jūs, piemēram, vēršaties pie tā bez mazākās intereses par LAMB vērtībām, arī ne par pašiem tā biedriem. Savukārt izdevīgā cena gan jūs acīmredzami interesē. Jūsu seja nepiespiesti pauž nīgrumu, lai tikai liktu manīt ilggadējiem kluba dalībniekiem (kuri savās aprindās ir cienīti kā senu tradīciju goda turētāji), ka viņu dzīves funkcija ir vienīgi pēc iespējas ātrāk izvilkt no grāvja to jūsu automobīlīti… Iztēlojieties sevi kaut uz vienu mirkli šī kluba vecbiedra, saukta varbūt par veterānu, ādā.  Kādēļ lai tikko aprakstītā jūsu attieksme viņā izraisītu, tā teikt, siltas jūtas?

Tāpēc, ja auto klubu pasaule nav visā pilnībā Jūsu pasaule un priekšroku Jūs dotu izdevīgam un kvalitatīvam privātajam autoevakuācijas servisam, kuru vienīgi ir grūtāk atrast, tad nākamajā apakšnodaļā Jūs, iespējams, uzzināsiet sev ļoti noderīgu informāciju.

Evakuācijas izcenojumus sastāda izvēlētā evakuācijas uzņēmuma noteiktā maksa par pakalpojumu kopā ar patērētās degvielas cenu, vajadzības gadījumā veikto remontdarbu izmaksas, detaļu izmaksas un evakuācijas tīkla nodrošināšanas pakalpojumi.

Autoevakuatora izsaukšana, sagaidīšana un visu tālāko darbu norises kārtība

Kas jāzina izsaucot evakuatoru?

Kad ir izdevies sazināties ar autoevakuatora pakalpojumu sniedzēju, ir ārkārtīgi būtiski dot dispečeram pa tālruni visu evakuācijai nepieciešamo informāciju par Jūsu transportlīdzekli un atgadījuma apstākļiem:

 • Jūsu atrašanās vieta. Paturiet prātā, ka jo precīzāk tiks norādītas koordinātas, jo ātrāk ieradīsies evakuators (un attiecīgi ātrāk arī atrisināta šī nepatīkamā situācija ar neizkustināmo transportlīdzekli);
 • Cilvēku skaits, kuri pārvietojās kopā ar Jums transporta līdzeklī. Evakuācijas transportā iespējams pārvadāt vismaz divas personas, bet ja pakalpojuma sniedzējs ir informēts par kopējo cilvēku skaitu, tas vēl var paspēt pielāgoties, lai spētu tiem nodrošināt transportu.
 • Evakuējamā transporta līdzekļa kategorija. Autoservisu rīcībā mēdz būt dažāda lieluma evakuatori, kuru izmantošanas cenas var ievērojami atšķirties. Ja Jums vajadzīgs, piemēram, tikai moto evakuators, iespējams, pakalpojums būs lētāks nekā automašīnas gadījumā. Ja, tieši otrādi, Jums nepieciešams evakuēt lielas svara kategorijas transportlīdzekli, tas dispečeram ir obligāti jāpasaka, jo ne katra servisa rīcībā būs arī attiecīgas kategorijas evakuatori. (Iepazīties ar transporta līdzekļu kategoriju oficiālo iedalījumu ES varat CSDD mājas lapā: https://www.csdd.lv/par-vaditaju-apliecibam/vispareja-informacija )
 • Izstāstiet dispečeram iespējami precīzi sava bojātā transportlīdzekļa stāvokli. Var gadīties, ka evakuators nemaz nebūs vajadzīgs, jo pietiks ar servisa atsūtītu vieglo automašīnu, kas sabojāto transportlīdzekli uz servisu aizvilktu ar trosi (kas izmaksā stipri lētāk nekā evakuatora izsaukšana). Protams, var gadīties arī, ka situācija ir smagāka, nekā pirmajā acu uzmetienā šķistu. Tāpēc noteikti izstāstiet dispečeram, piemēram, vai Jūsu transportlīdzeklim ir / nav ieķīlējušies riteņ Ja riteņi ir ieķīlējušies, būs nepieciešams evakuators ar pacēlāju, ceļamkrānu, celtni vai citu atbilstošu tehnoloģiju.

Neaizmirstiet, ka arī Jums var būt jautājumi, ko vēlētos dispečeram pajautāt, pirms pakalpojums ir ticis oficiāli pieteikts. Tipiskākie jautājumi varētu būt:

 • Cik drīz evakuators ieradīsies?
 • Cik viss pakalpojums kopā izmaksās?

Kad pakalpojums ir pieteikts

Evakuācijas pakalpojuma sniegšanas kārtība katram uzņēmumam, var būt specifiska, taču vispārīgi tā ir šāda:

 • Ierodas autoevakuators, ekipāža apskata un novērtē Jūsu transportlīdzekļa stāvokli;
 • Ja tiek konstatēts, ka transporta līdzeklim var nodrošināt drošas braukšanas gatavību turpat notikuma vietā, automehāniķis to saremontē, un evakuācija veikta netiek. (Rēķinu Jums izraksta turpat, un ekipāža dodas projām).
 • Ja Jūsu auto nevar salabot notikuma vietā, tas ar autoevakuatora palīdzību tiek aiztransportēts uz tuvāko servisa vietu.
 • Servisā Jūsu auto tiek salabots un Jūs to saņemat atpakaļ darba kārtībā.

Droši zvanāt Formatik un ātri vien sagaidīsiet sava auto autoevakuatoru.