Savirzes pārbaude un regulēšana

Savirzes regulēšanaBraucot pa bedrēm, ātruma ierobežošanas izciļņiem vai apmalēm, var izjaukt riteņu savirzi. Tas var izraisīt nevienmērīgu riepu nodilumu un automašīna var nest uz vienu vai otro pusi. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka tas var palielināt degvielas patēriņu un priekšlaicīgu riepu nodilumu. Capital autoserviss piedāvā savirzes regulēšanu, lai pārliecinātos, ka riepas ir novietotas pareizi.

Kas ir riteņu savirze?

Riteņu savirze attiecas uz transportlīdzekļa balstiekārtas regulēšanu – sistēmu, kas savieno transportlīdzekli ar riteņiem. Tā nav pašu riteņu vai riepu noregulēšana, bet gan riepu leņķu pielāgošana, kas ietekmē to saskari ar ceļu.

Pareiza riteņu savirze nodrošina, ka riepas ir perpendikulāri zemei un paralēli viena otrai, kā arī to, ka braucot taisnā virzienā, automašīna arī brauc taisni. Riteņu savirzes izlīdzināšana ir viens no galvenajiem faktoriem, kas nodrošina riepu optimālu sniegumu, samazina riepu nodilumu un paildzina riepu kalpošanas laiku. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka pareiza riteņu savirze nodrošina drošu un paredzamu transportlīdzekļa vadību un turēšanos uz ceļa, kā arī vienmērīgu un ērtu braukšanu.

Riteņu pareizu savirzi nosaka katrs ražotājs un automašīnas modelis, lai savirze būtu tāda, kāda tā ir jauna ir būtiski griezties pie speciālista, kas noteiks katras automašīnas savirzi.

Kas liecina par nepieciešamību veikt savirzes pārbaudi?

Ir dažādi iemesli, kas liecina par to, vai automašīnai ir nepieciešama riepu saskaņošana. Daži no iemesliem, kas liecina par nepareizu riepu savirzi ir:

 • nevienmērīgs protektora nodilums;
 • transportlīdzeklis velk pa kreisi vai pa labi;
 • stūre nav centrēta;
 • stūres vibrācija.

 

Kāpēc riepu savirze ir svarīga?

Nepareizs riteņu izlīdzinājums var izraisīt nepareizu un priekšlaicīgu riepu nodilumu. Ir dažādu veidu protektoru nodiluma veidi, kas rodas no nepareizas savirzes:

 • riepas nodilst tā, ka protektors ir gluds no vienas puses un ass uz citu. Šāds riepu nodilums parasti liecina par nepareizu riepu priekšas regulāciju;
 • riepu iekšējā vai ārējā mala ir vairāk nodilusi nekā riepas centrs;
 • viena protektora bloka puse ir nodilusi ātrāk nekā otra. Nobraucot ar roku, tas būs kā zāģa zobi. Tas var liecināt par nepietiekamu gaisu riepās un/vai rotācijas trūkumu.

Kas ir riepu balansēšana?

Riepu balansēšana norāda uz jebkādu riepu kombinācijas svara nelīdzsvarotību, un to bieži veic kopā ar riteņu savirzes izlīdzināšanu. Ir divu veidu nelīdzsvarotības veidi, kuriem nepieciešama korekcija – statiskā un dinamiskā.

Statiskā balansēšana adresē līdzsvaru tikai vienā plaknē – vertikālā kustībā, kas var izraisīt vibrāciju. Dinamiskā balansēšana attiecas uz vertikālo un sānu kustību. Abiem nelīdzsvarotības veidiem ir nepieciešama īpaša balansēšanas iekārta. Riepu balansēšana ir būtiska pareizai riepu kopšanai un priekšlaicīgam protektora nodilumam.

Kādi ir ieguvumi pareizai savirzei?

Pareizai riteņu savirzei ir dažādi ieguvumi:

 • paaugstina riepu kalpošanas laiku;
 • riepu nodilums ir mazāks un vienmērīgs;
 • automašīnas vadība ir būtiski vieglāka, kā arī tā ir labāk kontrolējama;
 • ērtāka un drošāka braukšana.

Formatik autoserviss piedāvā savirzes pārbaudi un regulēšanu pēc katra ražotāja noteiktajiem standartiem, lai Jūsu automašīna būtu viegli un droši vadāma.